RFID helpottaa toiminnan seurantaa
![]() |
RFID helpottaa toiminnan seurantaaKun näyte saapuu laboratorioon, järjestelmä tunnistaa sen heti ja voi seurata näytteen kulkua laboratoriossa reaaliaikaisesti. Tämä on mahdollista, jos jokaiseen näyteputkeen liitetään etäluettava RFID-tunniste, joka sisältää tiedot näytteestä. Markkinointi- ja myyntipäällikkö Jouni Sallinen Siemensiltä uskoo, että RFID-tunnisteiden käyttö yleistyy laboratorioissa rajusti, kunhan tarrojen hinnat laskevat nykyisestä. RFID-tunnisteita voidaan hyödyntää niin potilaiden tunnistamisessa kuin näytteiden, laitteistojen ja tarvikkeiden hallinnassakin. - Näytteet voidaan kirjata sisään laboratorioon automaattisesti, ja tiedämme koko ajan, missä näytteet milloinkin kulkevat. Myös tarvikkeiden ja reagenssien määrää voidaan seurata reaaliaikaisesti, Sallinen kertoi Laboratoriolääketiede-tapahtumassa Helsingissä.
Sallinen kuvailee nykypäivän laboratoriota ”informaatiotehtaaksi”, jonka prosessia tulee pystyä valvomaan ja kehittämään. Toimintaa on voitava seurata tutkimuspyynnön teosta aina tulosten vastaamiseen saakka. - Tulevaisuudessa keksitään varmasti uusia tekniikoita ja ajatusmalleja, joilla tuotantotehoa voidaan vielä kasvattaa. Trendinä on, että pyritään tekemään enemmän vähemmällä. Laitteet pienenevät, teho kasvaa
Analyysilaitteiden koko on viime vuosina pienentynyt samalla, kun niiden teho on kasvanut. Jouni Sallinen arvioi, että kehitys jatkuu tulevaisuudessa ja myös tarvittavat näyte- ja reagenssimäärät vähenevät. - Haasteena on, että samalla ohjelmalla ei yleensä voi hallita eri valmistajien laitteita. Tähän tarvittaisiin standardointia. Sallinen odottaa ohjelmistoja myös tukemaan diagnoosin tekoa. Ohjelma voisi koostaa potilaan tuloksista automaattisen lausunnon, joka auttaisi lääkäriä potilaan hoidossa. Vierianalytiikka on sen sijaan edennyt terveydenhuollossa ennakoitua hitaammin. Ongelmana on, että yksi laite tekee yleensä vain yhtä analyysia ja laitteiden hinta on vielä korkea. - Uskon, että vierianalytiikan käyttö yleistyy, jos saamme laitteita, joilla voidaan tehdä monipuolisesti erilaisia tutkimuksia, Sallinen ennustaa.
Teksti ja kuva Virpi Ekholm |

